Modelklub Bolešiny byl založen na přelomu roku
1998-1999.
Zakládající členové:
Frána Josef, Davidovič Ladislav, Misterka Bohumil,Hais Jan,
Matějka Zdeněk,Hrdina Jiří, Kříž Jaroslav, Kavka Karel,
Polák Luboš,Jamrich Milan a Máslo Milan.
Všem zakládajícím členům bych chtěl
touto cestou poděkovat za jejich práci.
Josef Frána
předseda klubu
Na přelomu let 1998/99 dostal klub leteckých modelářů v Klatovech nabídku od obce Bolešiny k odkoupení pozemku v katastru obce k vybudování modelářského letiště. Do té doby Klatovští modeláři využívali zemědělské letiště s asfaltovým povrchem v Bezděkově u Klatov. Jak to již v životě chodí,část členstva byla pro zakoupení pozemku a ta druhá s tímto záměrem nesouhlasila. Protože se nabízený pozemek nacházel a nachází v lokalitě pro modelové létání jako stvořené,“probolešinská“ část klubu se rozhodla nabídky obce Blešiny využít,vystoupila z klatovské organizace a nechala se zaregistrovat pod novým názvem „Modelklub SMČR č.186 Bolešiny“.
Na odkup pozemku bylo zapotřebí finančních prostředků,kterými nově vzniklý klub nedisponoval a tak nezbylo,než mezi členy uspořádat finanční sbírku. Protože obecní úřad za dvouhektarový pozemek požadoval velmi příjemnou cenu,shromáždit potřebný obnos nebyl pro jedenáct členů nového klubu nepřekonatelný problém. Když byl pozemek převeden do vlastnictví klubu,začalo se s vyřizováním všech možných povolení,vyjádření,shánění razítek a absolvování schvalovacích řízení potřebných k vybudování modelářského letiště. Když bylo vše shromážděno a připraveno k podání žádosti o vydání stavebního povolení,přišla z referátu životního prostředí ledová sprcha. Tento referát,na základě přehodnocení doložených skutečností, změnil své prvotní souhlasné rozhodnutí na nesouhlasné odůvodněné tvrzením,že ve zmiňované lokalitě hnízdí zákonem chráněná Koliha velká a tudíž zde nelze budovat letiště. Následovalo další nekonečné dokladování a běhání od čerta k ďáblu. Do hry vstoupil,dnes již bývalý,bolešinský starosta pan Boublík a mnoho dalších lidí z různých úřadů s jejichž velkorysou pomocí se konečně podařilo získat stavební povolení k vybudování modelářského letiště.
Po zaměření a vytyčení pozemku modeláři přivezli vlastní sekačky na trávu a pustili se do vysekání první vzletové a přistávací dráhy,která měla v počátcích rozměry zhruba 6x60 metrů a byla,a zůstala, situována ve směru východ-západ. Zmiňované sekání trávy,vápnění,rovnání terénu,to vše bylo velmi častou „zábavou“ všech zakládajících členů. Veškerý materiál potřebný k budování a údržbě plácku si museli modeláři přinést z domova a nebo se na jeho pořízení,jak se říká,složit.
První akce přinesly první sponzory (každý kdo byl členem klubu a měl vlastní firmu se stal sponzorem automaticky) a tím i první větší částku pro větší investici. Tou byl traktor na úpravu travnaté plochy. S větší sekačkou se zvětšila i udržovaná vzletová a přistávací dráha z původních 6 x 60 na 15 x
Ani na děti v klubu nezapomínáme. Je zde vybudováno pískoviště,v loňském roce doplněné dřevěnou konstrukcí pro zavěšení tří houpaček,které děti hojně využívají. (na fotografii vlevo)
Po celou dobu činnosti klubu funguje i kroužek mladých modelářů. Na nezájem dětí si vedoucí pan Ladislav Davidovič a Bohumil Misterka (dva „nejostřílenější“vlci v klubu) nemohou stěžovat. S trpělivostí sobě vlastní předávají své znalosti a letité zkušenosti dalším generacím. V současné době pravidelně navštěvuje kroužek 12 dětí.
Náš klub se může pochlubit mistrem republiky. Je jím pan Ladislav Davidovič. Své triumfy získal v sedmdesátých letech v kategorii upoutaných maket a akrobatů. Ladislav nosí i titul „Mistr sportu“. V současné době se věnuje jen výrobě modelářských spalovacích motorů vlastní konstrukce,výrobě dobových replik a s „eroplány“ létá pouze rekreačně pro vlastní potěšení.
Další mistr o kterém je třeba se zmínit se jmenuje Bohumil Misterka-mistr vrtulářský. Mnoho modelářů úspěšně používá na letadlech dřevěné vrtule značky BOMI Propeller či Superbomi,vznikající v dílně pana Misterky. Nutno dodat, že Bohoušovy vrtule znají modeláři po celém světě.
Považuji za nutné se zmínit i o „Náčelníkovi“ panu Josefovi Fránovi, předsedovi klubu. Byl to právě on,kdo inicioval vznik Bolešinského klubu,vedl veškerá jednání s úřady,ministerstvy a různými odbory. Díky jeho vytrvalosti a odhodlání jsou Bolešinští modeláři na svém plácku „V Šašku“ zkolaudovaném jako modelářské letiště.
Každoročně zde pořádáme několik modelářských setkání. Létat začínáme na akci nazvané Otevírání nebe, následuje další setkání Bolešinské polomakety, Slet historických modelů, největší akce v kalendáři RC MODEL SHOW, Ukončení prázdnin a sezonu zakončujeme Zavíráním nebe s drakiádou. Každý měsíc od března do října, probíhá jedno organizované polétání. Přesné termíny akcí vycházejí v celorepublikovém kalendáři a jsou vždy upřesňovány na webových stránkách klubu.
Mimo naše akce vyjíždíme podpořit kolegy modeláře na jejich akce, podílíme se na zabezpečení doprovodných programů na různých společenských akcích a do budoucna plánujeme zorganizovat vlastní Dětský den přímo u nás na letišti.
I přesto, že je to nám k trochu „z ruky“ určitě stojí za to nás navštívit, třeba i mimo organizovaná setkání. Udržovaná travnatá plocha a příjemné prostředí, jak pro létání tak k odpočinku, určitě nikoho nezklamou.
Současná členská základna čítá 16 aktivních členů. Jsou to lidé ze širokého okolí. Nejblíže bydlící to má na letiště asi
Před nedávnem jseme si založili webové stránky http://modelklubbolesiny.cz,které se snažíme pravidelně aktualizovat i vylepšovat a vzhledem k rozmachu sociálních sítí,máme profil i na Face Booku.
Na podzim roku 2014 se nám za pomoci firem Serto Rašpl, Fráthem a obce Bolešiny podařilo vybudovat transformátor a zasíťovat letiště elektrickou energií. V červenci roku 2015 nám firma Airweb provedla výstavbu vrtané studny o hloubce 36m a firma Frátherm realizovala kompletní rozvody vody do klubovny a prostoru přístavku. Obě tyto akce zajišťoval sám náčelník Pepa Frána s drobnou pomocí členů klubu.